Mianmar
2004.11.24. 16:36

MIANMAR ZÁSZLÓJA
Myanmar hosszú ideje a diktátorok, lázadók és gerillák földje, és a Nyugat szemében az elnyomás és a rabszolgamunka szimbóluma. Az ország vezetése nem engedte, hogy demokratikusan választott kormány vegye át a hatalmat és bebörtönözte az azóta Nobel békedíjas demokratikus vezetőt, Aung San Suu Kyi-t. Mindez az ország nemzetközi elszigetelődéséhez vezetett. Myanmar most a délkelet-ázsiai országokkal próbál gazdasági kapcsolatokat kiépíteni, akik inkább a "konstruktív megközelítést" választják a szankciók helyett. Eközben tűzszünetet sikerült kötnie kilenc, kormányellenes lázadó csoporttal, a Karen gerillákat gyakorlatilag megsemmisítették, és a drogbáróval, Khun Sa-val is lecsendesedni látszanak az összetűzések.
Myanmar messze nem a legegyszerűbben vagy legkényelmesebben beutazható ázsiai ország, ám van itt néhány igazán varázslatos hely. Az emberek rendkívül kedvesek. Hangulata, mellyel mintha kivonta volna magát a 20. század rendjéből, igen bizarr, Orwell-i társadalmat idéz. Politikájának eredményeként az egyik legkevesebb nyugati hatással bíró ország a világon.
Környezet, éghajlat:
Myanmar határos Thaifölddel, Laosszal, Kínával, Indiával és Bangladessel. Délről a Bengáli öböl és az Andamán tenger övezik. Az ország középső részét széles folyók és tágas síkságok jellemzik, a fő folyó az Ayeyarwady (régebben Irrawaddy) 1600 km-en hajózható, és árterei jelenti az ország mezőgazdaságának alapját. A thai határ mentén hegyek emelkednek, melyek északon találkoznak a Himalája keleti nyúlványaival. Legmagasabb pontja a Hkakabo Razi (5881 m) a Myanmar-Tibeti határnál. Ez egyben Délkelet-Ázsia legmagasabb csúcsa.
Három különböző évszak van az országban: a hűvös, száraz tél novembertől februárig, a kellemetlenül meleg nyár márciustól májusig, és a nedves, párás monszun májustól októberig.
|